2016. május 31., kedd

Piano Sum­mer Games - következzék a himnusz, tőlünk!

Nemrég volt gyereknap, itt a nyár és vele - remélhetőleg - a jó idő is, a nyári szünet pedig két hét múlva itt eljön, hogy a diákok kiszabaduljanak az egy szezonon át tartó mókuskerékből.

Isten óvja a királynőt! - szemelvény a brit himnuszból
Ezért én is úgy döntöttem, hogy a BOOKR Kids után ismét egy kifejezetten kicsiknek szánt alkalmazást hozzak, amely a Piano Sum­mer Games névre hallgat, így nem sokkal a Spotify-t követően ismét egy ének-zenével kapcsolatos dolog van terítéken.

A programban a Föld országainak himnuszait játszhatjuk el, elég változatos módokon, mivel a képernyőn túl igazi zongorára és szintetizátorra is tehetjük a tabletet, hála a beépített mikrofonnak.



A JoyTunes kreálmánya remekül fejleszti a zenei készségeket, többek közt a ritmusérzéket. A játékban való lejátszásokért aranyakat kapunk, amiit beváltva ráadásul további himnuszok érhetők el.

Ha szimpatikus az alkalmazás, ezen a linken le tudod tölteni azt.

Spiller András

2016. május 30., hétfő

Puzzle Bridges - fejtörők mindenkinek

Ezen a napon a vizsgákra való készülés mellett pihenés gyanánt elővettem egyik kedvenc oldalamat, ahol számos fejtörő feladatot lehet fellelni, és amelyet korosztálytól függetlenül bárkinek tudok ajánlani.

Ilyen volt => ilyen lett
A puzzle-bridges.com oldalon a személyes favoritot, a hídrejtvényt találhatjuk, ahol magunk választhatjuk a pálya méretét, valamint a nehézségi szintet, akárcsak a sudoku, a dominó, a lámpajáték vagy éppen a shikaku esetén.

Mindegyik játékból hetente jön ki egy extra feladvány, amely inkább méretét, mint nehézségét tekintve lóg ki a többi közül.

Takarékoskodni kell a körtékkel - Light-Up
A játékok többségéhez magyar nyelvű leírás is tartozik, így bátran bevihetjük némelyiket kisebb gyerekekhez is, nem csak szakkörre, hanem akár matematikára, akár gondolkodás iskolájához hasonló órára, amennyiben van ilyen a tantervben, hiszen a hídrejtvénnyel például jól be lehet vezetni a gráfelmélet bizonyos fogalmait is.

Ha szimpatikus az oldal, keresd fel a linkeket, továbbá ezen a linken temérdek puzzle-ből is válogathatsz.

Spiller András

2016. május 29., vasárnap

Sea Hero Quest - játékosan komolyan

Az idei év egyik nagy dobása lehet egy május 5-én bemutatott program. A tenger hőse (Sea Hero Quest) nem titkoltan azzal a céllal lett megalkotva, hogy a világ legnagyobb adathalmazát hozzák létre a demenciakutatással kapcsolatban.

Részvétel a fontos - de tényleg
A számok a fejlesztők elképzeléseit is messze felülmúlták: az első 5 napban félmillióan, két hét alatt mintegy 1 millió ember töltötte le az alkalmazást, akik több hónapnyi játékidőt halmoztak fel ezalatt.

Összehasonlításként: a játék segítségével átlagosan 1 perc alatt tudtak eddig annyi teszteredményt összeszedni, mint máskor több hónap vagy akár egy év leforgása alatt.



A játékban 3D-s környezetben kell navigálni, mivel ez az első képesség, amelyet a demenciában szenvedők el szoktak veszíteni. A játék célja, hogy a főhőssel bejárjuk a környéket, és a tengeri szörnyek ellen megvívjuk a magunk csatáit - ezalatt készül egy anonim hőtérkép arról, hogy merre indul a játékos felfedezőútra.

A kutatók hangsúlyozták, hogy az alkalmazás nemszűri a demenciát, később fognak az eredmények alapján diagnosztikai teszteket létrehozni. Véleményem szerint igazi kuriózum lehet a biológia ezen területén ez a játék, ami játszva gondolkodtat el, és amely játékkal segíthet egy igazán komoly probléma megoldásán..

Ha szimpatikus a program, ezen a linken tájékozódhatsz róla, és akár le is töltheted.

Spiller András


2016. május 28., szombat

Create Your Own Comic - Saját Marvel-képregény percek alatt

Pár hete, amikor készültem egy IKT-s bemutató előadásra, szerettem volna egy igazán érdekes, látványos programot ismertetni, ami sokak számára érdekes lehet, és emellett egyszerűen kezelhető.

Mintegy kétórás keresgélés, olvasgatás, válogatás után véletlenül megakadt a szemem ezen az oldalon, és némi tesztelés után végül rá esett a választásom - azaz a Marvel saját, netes képregénykészítőjére.

Nem csak a Bosszúállókat találjuk meg
Itt saját "háromkockás" jelenettől kezdve oldalakig, de akár teljes képregényig is kidolgozhatjuk sztorijainkat. Egy ismerősöm már mikrotanítása során is bevetette, mivel jó néhány alapvető szöveg- és képszerkesztési módszert meg tudnak a gyerekek tanulni vele játékosan, anélkül, hogy szárazon darálnánk az anyagot.

Viszont nem csak informatikára vihetjük be: a saját történetekkel fejleszthetjük a kreatív gondolkodást is, továbbá érdekes feladatokat lehet kitűzni nyelvi tárgyakból is, vagy történetek modernizálását is elvégezhetjük - ha már a klasszikus irodalom nem örvend népszerűségnek a közösségben.



A site látszólag fizetős és regisztráció is szükségesnek tűnik, azonban ezt a felugró ablak "leokézásával" átléphetjük. Ezek után már dolgozhatunk is, a kész eredményt pedig PDF-ben letölthetjük - mi több, akár ki is nyomtathatjuk.

Ha szimpatikus az oldal, ide kattintva már el is kezdheted a kreatívkodást.

Spiller András

2016. május 27., péntek

Map for Game of Thrones - kezdődjék a játék!

Nagy sorozatrajongóként végigültem már nem egy, nem két szériát a Prison Breaktől kezdve a Loston át a Breaking Badig. Ezért is láttam örömmel a hírt, hogy letölthető formában kijött a népszerű Trónok harcának helyszíneit bemutató interaktív térkép, a Map for Game of Thrones.

Nem csak Westerosról tájékozódhatunk
A Google Mapshez hasonló felületnek és kialakításnak köszönhetően könnyen megtanulható a kezelés. A domborzat nem annyira kidolgozott, szóval ne műholdképszerű pontosságot várjunk, a helyszínek sokasága azonban kárpótolhatja a sorozat- és könyvrajongókat.

A programban a várak, régiók, erődök sokasága mind megtalálható, amelyekhez olyan leírás társul, mintha egyfajta lexikont lapozgatnánk. Érdekes funkció az ún. Recap Mode, melynek során epizódonként, mi több, jelenetenként vizsgálhatjuk meg egy-egy évad fontosabb helyszíneit. Emellett a szereplők életrajzait, történeteit, és még számos tudnivalót is megtalálhatunk.


Spoiler alert!
Az alkalmazás ingyenes, de nem reklámmentes, utóbbihoz 323 jó magyar forintot (azaz nagyjából 1 eurónyi összeget) kell kigazdálkodnunk. Kiválóan tudom ajánlani szerepjáték-rajongóknak, illetve fiktív történetek rögtönzéséhez, játékokhoz például irodalmon belül, de akár a földrajzi ismeretek bővítéséhez is bedobhatjuk, ahogy angolra is rendkívül hasznos lehet.

Ha szimpatikus az alkalmazás, ezen a linken elérheted az ingyenes verziót, míg innen elérheted a reklámmentes változatot.

Spiller András

2016. május 26., csütörtök

Spotify - Zenehallgatás letöltés nélkül

Egy sokak által használt, ám az oktatásban kétségkívül ismeretlen alkalmazás a Spotify. Ebben minden bizonnyal fizetős jellege is közrejátszik, hiszen a mai világban az emberek egy jelentős hányada nemigen szokott költeni a művészeti értékekre - ez vonatkozhat a DVD-ktől a zenei albumokon át a modern festményekig szinte mindenre.

Az albumok mellett lejátszási listákat is készíthetünk
Önmagában én sem biztos, hogy letöltöttem volna a programot, de a telefonos előfizetésem mellé kifejezetten kedvezően jött némi minimális összegért 200 mega plusz mobilinternet, illetve a 2 gigányi korlátlan zenetárolás. 

A kedvenc albumaim mellett kifejezetten ritka alkotásokat is jó minőségben találtam meg, emellett komolyzenei alkotások tárháza nyílhat meg előttünk.



Jómagam például kifejezetten előnyösnek tartom, hogy az iskolai kazetta-magnó kombináció helyett telefonunkon, tabletünkön vagy laptopunkon is bevihetjük az órára a komolyzenei alkotásokat, ráadásul Bach, Haydn, Mozart, Debussy, Smetana és Puccini művei egyetlen helyen tárolhatók, akár egyazon lejátszási listában, akár korszakonként, stílusonként elkülönítve a szerzeményeket. Ráadásul egyes szerzeményekhez dalszövegeket is találhatunk, így népdalokat is interaktívabban tanulhatunk a segítségével.

Ha szimpatikus az alkalmazás, keress rá, vagy ezen a linken magyar nyelven is letöltheted, és ingyenesen kipróbálhatod.

Spiller András

2016. május 25., szerda

Whatcanido - Győri programok mindenkinek

Ritkán találkozni kifejezetten egy helyhez köthető, mondhatni regionális alkalmazással, most egy ilyen alkalmazás bemutatására kerül sor.

Whatcanido - a felület
A Whatcanido segítségével a lehető legváltozatosabb bulikról, kulturális rendezvényekről, koncertekről kaphatsz infókat - mindezt Győr városával kapcsolatban.

A paletta gyakorlatilag a felhasználók által is alakul, hiszen magunk is küldhetünk eseményeket, fotókat, amelyeket izgalmasnak találunk a városban.

Ha tehát nincs ötletünk, hova vihetnénk el a városban ismerőseinket, osztályunkat, nyugodtan merítsünk ötletet a programok közül, mivel azok rendkívül gyakran frissülnek, a kínálat naponta bővül.

Ha szimpatikus az alkalmazás, ezen a linken letöltheted telefonodra.

Spiller András

2016. május 24., kedd

BOOKR Kids - Az interaktív mesetár

Ma egy kifejezetten kicsiknek szóló interaktív alkalmazást mutatok be. A BOOKR Kids tavaly áprilisban jött ki okostelefonokra és táblagépekre, azóta Android mellett már iOS-en is elérhető.

BOOKR Kids - mesetár, polc és mindenmás
Az applikációhoz egy komplett könyvesboltnyi mese járul, többek között Andersen meséi, a Szezám utca vagy éppen a Lúdas Matyi. A program magyar fejlesztésű, és olyan neves előadók hangjával hallgathatjuk a meséket, mint Básti Juli, Haumann Péter vagy Reviczky Gábor.



Egyes könyvek emellett angol hanggal, valamint felirattal is hallgathatók, olvashatók, ezáltal is elősegítve a szókincs, nyelvtudás bizonyos fokú fejlődését. Előfizetéssel a BOOKR könyvtárából korlátlanul streamelhetők a mesék, sőt a polc használatával internetes hozzáférés nélkül is olvashatunk.

Ha szimpatikus az alkalmazás, ezen a linken letöltheted telefonodra vagy tabletedre.

Spiller András 

2016. május 23., hétfő

CamScanner - szkennelés telefonnal

Aki csak egyszer is próbált fénymásolni vagy szkennelni élete során, az már biztos belefutott olyan jellegű problémákba, mint:

1. elmosódik a végeredmény
2. rosszul teszi be  a papírt
3. csíkos, minőségileg gyenge lesz a kép
4. egyéb ehhez hasonló problémák, amely valamilyen ismerősünkkel esett meg.

CamScanner - papír vs. eredmény
A CamScanner egy ezekre megoldást kereső Androidos applikáció. Ha a pad szélén ülünk, vagy esetleg sehol nem tudjuk letenni a könyvünket, jegyzetünket, számlánkat, akkor egyszerűen csak ezt az alkalmazást - és persze a telefonunkat - kézhez kell venni, és máris fotózhatunk.



A program automatikusan tudja vágni a papírlapot, ráadásul a dőlésszögre is képes odafigyelni, nem véletlenül említettem az előző mondat példáját. A kontraszt és fényerősség állítása mellett a kapott dokumentumot, képet azonnal meg is oszthatjuk ismerőseinkkel, barátainkkal, osztálytársainkkal, de akár padtársunkkal is.

Ha szimpatikus az alkalmazás, ezen a linken le is töltheted.

Spiller András

2016. május 22., vasárnap

GeoGebra - a koodrináták bűvöletében

Amikor még elsőéves egyetemista voltam, egy akkori, kedves tanáromtól már hallottam a GeoGebra nevű programról. Ahogy teltek-múltak a hetek, hónapok, egyre több hasznát vettem a programnak az órákra való felkészülések során, míg végül a tanításba is bevontam.

GeoGebra működés közben
A név rendkívül találó: a függvények készítése mellett könnyedén végezhetünk koordinátageometriai műveleteket is: például adott pontok összekötése után meg tudjuk adni a sokszög területét, ki tudjuk számítani két pont távolságát (azaz síkidomok esetén mondjuk az oldalak hosszát), de akár tükrözéseket is csinálhatunk a programban - sőt, függvényelemzésre is van lehetőségünk bizonyos szintig.



Saját tapasztalat, hogy telepítés után a tengelyeket és a beosztást leszámítva szinte üres a rajzfelület - ezt kis keresés után a beállításoknál korrigálhatjuk, bekapcsolva a "jól megszokott" négyzetrácsokat.

Így rendkívül jól lehet szemléltetni a különböző transzformációkat, eltolásokat, illetőleg eltéréseket a különböző függvények között - munkánkat pedig el is menthetjük, hogy a későbbiekben is hasznosítani tudjuk.

Hatalmas előnye, hogy szinte bármilyen felületen fut, illetve sok mindennel kompatibilis. Asztali gépen Windows mellett Mac OS X-re és Linuxra is feltehetjük, de tableten és Androidos telefonon is használhatjuk alkalmazásként.

Ha szimpatikus a program, ezen a linken letöltheted magyar nyelven is saját magad számára.

Spiller András

2016. május 21., szombat

Redmenta - feladatlap készítése gyorsan

Ma egy magyar fejlesztésű oldalt ajánlanék a figyelmetekbe. Mérő Bálint és Bordás Ádám néhány éve fejlesztettek ki egy könnyen használható feladatlap-szerkesztő alkalmazást, amely a Redmenta névre hallgat.

Az ifjú fejlesztők, Bordás Ádám (b) és Mérő Bálint (j)
A lapra ingyenes regisztrációt követően jelentkezhetünk be, ahol aztán szabadon választható témakörökben  készíthetjük el saját feladatsorunkat, amelyet aztán a felhasználói közösséggel is megoszthatunk.

Ellentétben más oldalakkal, egysíkú igaz-hamis és feleletválasztós kérdéseken túl kifejtős, párosítós vagy éppen rövid választ igénylő feladványokat is adhatunk.



A tapasztalatom az, hogy a feladatok összeállítását az oldal vonzóbbá teszi a tanári oldalról is, ugyanakkor számomra inkább kiegészítő funkcióval bírt, leginkább pillanatnyi tudás tesztelésére koncentrálva inkább, mint nagy témazárót elkészítve benne. Külön előny, hogy akár telefonunkon, tabletünkön is viszonylag könnyedén kezelhetjük

Ha felkeltette az érdeklődésedet az oldal, ezen a linken tudsz regisztrálni rá.

Spiller András

2016. május 20., péntek

Photomath - egyenletmegoldás egy kattintással

A minap egy hatodikos tanítványom telefonján belefutottam egy rendkívül érdekes alkalmazásba. A neve Photomath, és lényege, hogy egyetlen gombnyomással megoldja számunkra a kijelölt egyenletet.

Photomath használat közben
Előnye, hogy a végeredmény mellett a levezetést is tartalmazza, szinte már túlrészletezve is - ami nekünk például 5 lépésből állt egy feladat esetén, azt az alkalmazás 12 részletes sorban szedte ízekre. Önellenőrzés szempontjából bárkinek ajánlható, aki már kicsit is foglalkozott egyenletekkel - azaz hatodik osztálytól felfelé lényegében akárkinek hasznára válhat.



Egyetlen hiánya lehet, hogy kézzel írott szövegre sajnálatos módon nem működik, nyomtatásban viszont - esetünkben - bármivel megbirkózott, így olyan egyenlettel is, aminek azonosságvolt a vége, vagy eredményként nem volt megoldása. Emellett kétismeretlenes egyenletrendszerekre is bevált.

A programot a Mozaik kiadó kék feladatgyűjteményén teszteltük.
Ha felkeltette az érdeklődésedet, erről a linkről letöltheted telefonodra a programot.

Spiller András

Linkgyár linkkatalógus linkgyűjtemény Linkland linkkatalógus Németországi magyarok link-katalogus
Linkajánló Weboldal linkkatalógus Burkolás Újpalota, Rákospalota, Újpest! Burkoló munka XV kerület!Zalakarosi szállás árak
BASAWEB - honlapkészítés
Igényes honlapok készítése!